LSXNH8080YKL220MJG
DigiKey Part Number
587-LSXNH8080YKL220MJGTR-ND - Tape & Reel (TR)
587-LSXNH8080YKL220MJGCT-ND - Cut Tape (CT)
587-LSXNH8080YKL220MJGDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LSXNH8080YKL220MJG
Description
FIXED IND 22UH 2.2A 85.8 MOHM
Manufacturer Standard Lead Time
10 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
22 µH Semi-Shielded Wirewound Inductor 2.2 A 85.8mOhm Max 3131 (8080 Metric)
EDA/CAD Models
LSXNH8080YKL220MJG Models
Category
Shielding
Semi-Shielded
Mfr
DC Resistance (DCR)
85.8mOhm Max
Series
Frequency - Self Resonant
13MHz
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Operating Temperature
-25°C ~ 125°C
Part Status
Active
Inductance Frequency - Test
100 kHz
Type
Wirewound
Mounting Type
Surface Mount
Material - Core
Package / Case
3131 (8080 Metric)
Inductance
Supplier Device Package
3131
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.315" L x 0.315" W (8.00mm x 8.00mm)
Current Rating (Amps)
Height - Seated (Max)
0.157" (4.00mm)
Current - Saturation (Isat)
2.4A