LSDND2020MKT4R7MM
DigiKey Part Number
587-LSDND2020MKT4R7MMTR-ND - Tape & Reel (TR)
587-LSDND2020MKT4R7MMCT-ND - Cut Tape (CT)
587-LSDND2020MKT4R7MMDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LSDND2020MKT4R7MM
Description
FIXED IND 4.7UH 950MA 242 MOHM
Manufacturer Standard Lead Time
7 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
4.7 µH Shielded Wirewound Inductor 950 mA 242mOhm Max Nonstandard
Category
Current - Saturation (Isat)
1.15A
Mfr
Shielding
Shielded
Series
DC Resistance (DCR)
242mOhm Max
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Part Status
Active
Inductance Frequency - Test
1 MHz
Type
Wirewound
Mounting Type
Surface Mount
Material - Core
Package / Case
Nonstandard
Inductance
Size / Dimension
0.079" L x 0.079" W (2.00mm x 2.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.047" (1.20mm)