LSBHB2012KKT2R2M
DigiKey Part Number
587-LSBHB2012KKT2R2MTR-ND - Tape & Reel (TR)
587-LSBHB2012KKT2R2MCT-ND - Cut Tape (CT)
587-LSBHB2012KKT2R2MDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LSBHB2012KKT2R2M
Description
FIXED IND 2.2UH 850MA 290 MOHM
Manufacturer Standard Lead Time
11 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
2.2 µH Shielded Wirewound Inductor 850 mA 290mOhm Max 0805 (2012 Metric)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
LSBHB2012KKT2R2M Models
Category
Current - Saturation (Isat)
900mA
Mfr
Shielding
Shielded
Series
DC Resistance (DCR)
290mOhm Max
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Part Status
Active
Inductance Frequency - Test
1 MHz
Type
Wirewound
Mounting Type
Surface Mount
Material - Core
Package / Case
0805 (2012 Metric)
Inductance
Supplier Device Package
0805
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Current Rating (Amps)
Height - Seated (Max)
0.039" (1.00mm)