LM1117RS-3.3
DigiKey Part Number
5536-LM1117RS-3.3TR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LM1117RS-3.3
Description
IC REG LINEAR 3.3V 1A TO252-3
Customer Reference
Detailed Description
Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 1A TO-252-3
Category
Voltage Dropout (Max)
1.3V @ 1A
Current - Quiescent (Iq)
10 mA
PSRR
75dB (120Hz)
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C (TJ)
Voltage - Input (Max)
20V
Package / Case
TO-252-3, DPAK (2 Leads + Tab), SC-63
Voltage - Output (Min/Fixed)
3.3V