SCR35018R3KB
DigiKey Part Number
5025-SCR35018R3KB-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SCR35018R3KB
Description
RX 1 COIL 2 LAYER 8.3UH 2000MA
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
1 Coil, 1 Layer 8.3µH Wireless Charging Coil Receiver 160mOhm Max
Category
Inductance
8.3µH
Manufacturer
Superworld Electronics (S) Pte. Ltd.
Tolerance
±10%
Series
DC Resistance (DCR)
160mOhm Max
Packaging
Bag
Current Rating (Amps)
2A
Part Status
Active
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Function
Receiver
Size / Dimension
1.38" Dia x 0.05" H (35.0mm x 1.2mm)