PHDD-SS010G1ABOGE-B005
DigiKey Part Number
4324-PHDD-SS010G1ABOGE-B005TR-ND - Tape & Reel (TR)
4324-PHDD-SS010G1ABOGE-B005CT-ND - Cut Tape (CT)
4324-PHDD-SS010G1ABOGE-B005DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PHDD-SS010G1ABOGE-B005
Description
MALE HEADER VERTICAL SMD 10POS G
Manufacturer Standard Lead Time
10 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Connector Header Surface Mount 10 position 0.079" (2.00mm)
Category
Contact Length - Mating
0.157" (4.00mm)
Mfr
Contact Length - Post
0.157" (4.00mm)
Series
Overall Contact Length
0.083" (2.10mm)
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Insulation Height
0.079" (2.00mm)
Part Status
Active
Contact Shape
Square
Connector Type
Contact Finish - Mating
Gold
Contact Type
Male Pin
Contact Finish Thickness - Mating
Flash
Pitch - Mating
Contact Finish - Post
Gold
Number of Positions
Contact Material
Brass
Number of Rows
2
Insulation Material
Plastic, Halogen Free
Row Spacing - Mating
Features
Pick and Place
Number of Positions Loaded
All
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Style
Material Flammability Rating
UL94 V-0
Shrouding
Unshrouded
Insulation Color
Black
Mounting Type
Current Rating (Amps)
2A