FHMD-DA020G1NBON-B
DigiKey Part Number
4324-FHMD-DA020G1NBON-B-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FHMD-DA020G1NBON-B
Description
FEMALE HEADER VERTICAL THROUGH H
Manufacturer Standard Lead Time
10 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
20 Position Receptacle Connector 0.100" (2.54mm) Through Hole Gold
Category
Fastening Type
Push-Pull
Mfr
Contact Finish - Mating
Series
Contact Finish Thickness - Mating
Flash
Packaging
Tray
Insulation Color
Black
Part Status
Active
Insulation Height
0.335" (8.50mm)
Connector Type
Contact Length - Post
0.118" (3.00mm)
Contact Type
Female Socket
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Style
Board to Board
Material Flammability Rating
UL94 V-0
Number of Positions
Contact Finish - Post
Gold
Number of Positions Loaded
All
Current Rating (Amps)
3A
Pitch - Mating
Insulation Material
Polyamide (PA6T), Nylon 6T
Number of Rows
2
Contact Shape
Square
Row Spacing - Mating
0.100" (2.54mm)