PRPC020SBBN-M71RC
DigiKey Part Number
S1121EC-20-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PRPC020SBBN-M71RC
Description
CONN HEADER R/A 20POS 2.54MM
Customer Reference
Detailed Description
Connector Header Through Hole, Right Angle 20 position 0.100" (2.54mm)
Category
Contact Length - Mating
0.230" (5.84mm)
Mfr
Contact Length - Post
0.220" (5.58mm)
Insulation Height
0.098" (2.50mm)
Number of Rows
1
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Current Rating (Amps)
3A per Contact
Alternate Length
CONN HEADER R/A 40POS 2.54MM
In-Stock: 5015
CONN HEADER R/A 39POS 2.54MM
In-Stock: 0
CONN HEADER R/A 38POS 2.54MM
CONN HEADER R/A 37POS 2.54MM
CONN HEADER R/A 36POS 2.54MM