PRPC012DBAN-M71RC
DigiKey Part Number
S2111EC-12-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PRPC012DBAN-M71RC
Description
CONN HEADER R/A 24POS 2.54MM
Customer Reference
Detailed Description
Connector Header Through Hole, Right Angle 24 position 0.100" (2.54mm)
Category
Contact Length - Mating
0.230" (5.84mm)
Mfr
Contact Length - Post
0.120" (3.05mm)
Packaging
Bulk
Insulation Height
0.197" (5.00mm)
Part Status
Active
Contact Shape
Square
Connector Type
Contact Finish - Mating
Gold
Contact Type
Male Pin
Contact Finish Thickness - Mating
Flash
Pitch - Mating
Contact Finish - Post
Gold
Number of Positions
Contact Material
Brass
Number of Rows
2
Insulation Material
Polybutylene Terephthalate (PBT)
Row Spacing - Mating
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Number of Positions Loaded
All
Material Flammability Rating
UL94 V-0
Style
Insulation Color
Black
Shrouding
Unshrouded
Current Rating (Amps)
3A per Contact
Mounting Type
Contact Finish Thickness - Post
Flash
Termination
Solder
Base Product Number
Fastening Type
Push-Pull
Environmental & Export Classifications
Product Questions and Answers
Additional Resources
In-Stock: 331
Check for Additional Incoming Stock
Value Added Item
Bulk
QuantityUnit PriceExt Price
Manufacturers Standard Package
Alternate Length
CONN HEADER R/A 80POS 2.54MM
In-Stock: 4520
CONN HEADER R/A 78POS 2.54MM
In-Stock: 0
CONN HEADER R/A 76POS 2.54MM
CONN HEADER R/A 74POS 2.54MM
CONN HEADER R/A 72POS 2.54MM