PEC32SFEN
DigiKey Part Number
S1252E-32-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PEC32SFEN
Description
CONN HEADER VERT 32POS 2.54MM
Customer Reference
Detailed Description
Connector Header Through Hole 32 position 0.100" (2.54mm)
Category
Contact Length - Post
0.520" (13.21mm)
Mfr
Overall Contact Length
0.938" (23.83mm)
Insulation Height
0.100" (2.54mm)
Operating Temperature
-65°C ~ 125°C
Current Rating (Amps)
3A
Contact Length - Mating
0.318" (8.08mm)
Alternate Length
CONN HEADER VERT 36POS 2.54MM
In-Stock: 54
CONN HEADER VERT 1POS
In-Stock: 1
CONN HEADER VERT 2POS 2.54MM
In-Stock: 64
CONN HEADER VERT 3POS 2.54MM
In-Stock: 0
CONN HEADER VERT 4POS 2.54MM