PEC31SBBN
DigiKey Part Number
S1122E-31-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PEC31SBBN
Description
CONN HEADER R/A 31POS 2.54MM
Customer Reference
Detailed Description
Connector Header Through Hole, Right Angle 31 position 0.100" (2.54mm)
Category
Contact Length - Mating
0.230" (5.84mm)
Mfr
Contact Length - Post
0.200" (5.08mm)
Insulation Height
0.140" (3.56mm)
Operating Temperature
-65°C ~ 125°C
Current Rating (Amps)
3A
Alternate Length
CONN HEADER R/A 36POS 2.54MM
In-Stock: 160
CONN HEADER R/A 1POS
In-Stock: 993
CONN HEADER R/A 2POS 2.54MM
In-Stock: 838
CONN HEADER R/A 3POS 2.54MM
In-Stock: 847
CONN HEADER R/A 4POS 2.54MM