PBC11SAAN
DigiKey Part Number
S1011E-11-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PBC11SAAN
Description
CONN HEADER VERT 11POS 2.54MM
Customer Reference
Detailed Description
Connector Header Through Hole 11 position 0.100" (2.54mm)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
PBC11SAAN Models
Category
Contact Length - Post
0.120" (3.05mm)
Mfr
Overall Contact Length
0.450" (11.43mm)
Insulation Height
0.100" (2.54mm)
Operating Temperature
-65°C ~ 125°C
Current Rating (Amps)
3A
Contact Length - Mating
0.230" (5.84mm)
Additional Resources
In-Stock: 1.521
Check for Additional Incoming Stock
Alternate Length
CONN HEADER VERT 36POS 2.54MM
In-Stock: 49830
CONN HEADER VERT 1POS
CONN HEADER VERT 2POS 2.54MM
CONN HEADER VERT 3POS 2.54MM
CONN HEADER VERT 4POS 2.54MM