NPPN031FGGN-RC
DigiKey Part Number
S5752-03-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
NPPN031FGGN-RC
Description
CONN HDR 3POS 0.079 GOLD PCB R/A
Manufacturer Standard Lead Time
11 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
3 Position Header Connector 0.079" (2.00mm) Through Hole, Right Angle Gold
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
NPPN031FGGN-RC Models
Category
Contact Finish - Mating
Mfr
Contact Finish Thickness - Mating
Flash
Packaging
Tube
Insulation Color
Black
Part Status
Active
Insulation Height
0.110" (2.79mm)
Connector Type
Contact Length - Post
0.122" (3.10mm)
Contact Type
Female Socket
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Style
Board to Board
Material Flammability Rating
UL94 V-0
Number of Positions
Contact Finish - Post
Gold
Number of Positions Loaded
All
Current Rating (Amps)
2A