TN3050H-12GY-TR
DigiKey Part Number
497-17100-2-ND - Tape & Reel (TR)
497-17100-1-ND - Cut Tape (CT)
497-17100-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TN3050H-12GY-TR
Description
SCR 1.2KV 30A D2PAK
Manufacturer Standard Lead Time
99 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
SCR 1.2 kV 30 A Sensitive Gate Surface Mount D2PAK
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
TN3050H-12GY-TR Models
Product Attributes
Filter Similar Products
Category
Current - Hold (Ih) (Max)
100 mA
Manufacturer
STMicroelectronics
Current - Off State (Max)
5 µA
Series
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm)
300A, 330A
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
SCR Type
Sensitive Gate
Part Status
Active
Operating Temperature
-40°C ~ 150°C (TJ)
Voltage - Off State
1.2 kV
Grade
Automotive
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max)
1.3 V
Qualification
AEC-Q101
Current - Gate Trigger (Igt) (Max)
50 mA
Mounting Type
Surface Mount
Voltage - On State (Vtm) (Max)
1.65 V
Package / Case
TO-263-3, D2PAK (2 Leads + Tab), TO-263AB
Current - On State (It (AV)) (Max)
19 A
Supplier Device Package
D2PAK
Current - On State (It (RMS)) (Max)
30 A