T1610-800G-TR | |
|---|---|
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | T1610-800G-TR |
Description | TRIAC SENS GATE 800V 16A D2PAK |
Manufacturer Standard Lead Time | 15 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | TRIAC Logic - Sensitive Gate 800 V 16 A Surface Mount D2PAK |
Datasheet | Datasheet |
EDA/CAD Models | T1610-800G-TR Models |
Category | Current - Gate Trigger (Igt) (Max) 10 mA |
Manufacturer STMicroelectronics | Current - Hold (Ih) (Max) 15 mA |
Packaging Tape & Reel (TR) Cut Tape (CT) Digi-Reel® | Configuration Single |
Part Status Active | Operating Temperature -40°C ~ 125°C (TJ) |
Triac Type Logic - Sensitive Gate | Mounting Type Surface Mount |
Voltage - Off State 800 V | Package / Case TO-263-3, D2PAK (2 Leads + Tab), TO-263AB |
Current - On State (It (RMS)) (Max) 16 A | Supplier Device Package D2PAK |
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max) 1.3 V | Base Product Number |
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm) 160A, 168A |