STW56N65DM2
DigiKey Part Number
497-16337-5-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
STW56N65DM2
Description
MOSFET N-CH 650V 48A TO247
Customer Reference
Detailed Description
N-Channel 650 V 48A (Tc) 360W (Tc) Through Hole TO-247-3
EDA/CAD Models
STW56N65DM2 Models
Category
Vgs(th) (Max) @ Id
5V @ 250µA
Mfr
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
88 nC @ 10 V
Series
Vgs (Max)
±25V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
4100 pF @ 100 V
Power Dissipation (Max)
360W (Tc)
FET Type
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Drain to Source Voltage (Vdss)
650 V
Supplier Device Package
TO-247-3
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
Package / Case
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
10V
Base Product Number
Rds On (Max) @ Id, Vgs
65mOhm @ 24A, 10V