STW52NK25Z is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Similar
Infineon Technologies
In Stock: 15.015
Datasheet
Similar
Vishay Siliconix
In Stock: 362
Datasheet
Infineon Technologies
In Stock: 984
IXYS
In Stock: 205
IXYS
In Stock: 0
In Stock: 30
In Stock: 232
In Stock: 300
N-Channel 250 V 52A (Tc) 300W (Tc) Through Hole TO-247-3
STW52NK25Z
DigiKey Part Number
497-4428-5-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
STW52NK25Z
Description
MOSFET N-CH 250V 52A TO247-3
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
STW52NK25Z Models
Category
Vgs(th) (Max) @ Id
4.5V @ 150µA
Mfr
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
160 nC @ 10 V
Series
Vgs (Max)
±30V
Packaging
Tube
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
4850 pF @ 25 V
Part Status
Not For New Designs
Power Dissipation (Max)
300W (Tc)
FET Type
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Technology
Mounting Type
Through Hole
Drain to Source Voltage (Vdss)
250 V
Supplier Device Package
TO-247-3
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
Package / Case
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
10V
Base Product Number
Rds On (Max) @ Id, Vgs
45mOhm @ 26A, 10V