STTH12R06DIRG
DigiKey Part Number
497-4403-5-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
STTH12R06DIRG
Description
DIODE STD 600V 12A TO220AC INS
Manufacturer Standard Lead Time
15 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Diode 600 V 12A Through Hole TO-220AC ins
EDA/CAD Models
STTH12R06DIRG Models
Category
Speed
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Mfr
Reverse Recovery Time (trr)
45 ns
Packaging
Tube
Current - Reverse Leakage @ Vr
45 µA @ 600 V
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
600 V
Supplier Device Package
TO-220AC ins
Current - Average Rectified (Io)
12A
Operating Temperature - Junction
175°C (Max)
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
2.9 V @ 12 A