STPST80H100L2Y
DigiKey Part Number
497-STPST80H100L2YTR-ND - Tape & Reel (TR)
497-STPST80H100L2YCT-ND - Cut Tape (CT)
497-STPST80H100L2YDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
STPST80H100L2Y
Description
AUTOMOTIVE 100 V, 80 A TRENCH SC
Detailed Description
Diode 100 V 80A Surface Mount HU3PAK
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
STPST80H100L2Y Models
Category
Speed
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Mfr
Current - Reverse Leakage @ Vr
100 µA @ 100 V
Series
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
100 V
Supplier Device Package
HU3PAK
Current - Average Rectified (Io)
80A
Operating Temperature - Junction
-40°C ~ 175°C
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
810 mV @ 80 A