STPS5H100BY-TR
DigiKey Part Number
497-12342-2-ND - Tape & Reel (TR)
497-12342-1-ND - Cut Tape (CT)
497-12342-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
STPS5H100BY-TR
Description
DIODE SCHOTTKY 100V 5A DPAK
Manufacturer Standard Lead Time
15 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Diode 100 V 5A Surface Mount DPAK
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
STPS5H100BY-TR Models
Category
Current - Reverse Leakage @ Vr
3.5 µA @ 100 V
Mfr
Grade
Automotive
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Qualification
AEC-Q101
Part Status
Active
Mounting Type
Technology
Package / Case
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
100 V
Supplier Device Package
DPAK
Current - Average Rectified (Io)
5A
Operating Temperature - Junction
-40°C ~ 175°C
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
730 mV @ 5 A
Base Product Number
Speed
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)