STPS5H100AF
DigiKey Part Number
497-18873-2-ND - Tape & Reel (TR)
497-18873-1-ND - Cut Tape (CT)
497-18873-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
STPS5H100AF
Description
DIODE SCHOTTK 100V 5A SOD128FLAT
Detailed Description
Diode 100 V 5A Surface Mount SOD128Flat
EDA/CAD Models
STPS5H100AF Models
Category
Speed
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Mfr
Current - Reverse Leakage @ Vr
3.5 µA @ 100 V
Supplier Device Package
SOD128Flat
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
100 V
Operating Temperature - Junction
175°C (Max)
Current - Average Rectified (Io)
5A
Base Product Number
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
760 mV @ 5 A