STPS41H100CG
DigiKey Part Number
497-14798-5-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
STPS41H100CG
Description
DIODE ARRAY SCHOT 100V 20A D2PAK
Manufacturer Standard Lead Time
25 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Diode Array 1 Pair Common Cathode 100 V 20A Surface Mount TO-263-3, D2PAK (2 Leads + Tab), TO-263AB
EDA/CAD Models
STPS41H100CG Models
Category
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
800 mV @ 20 A
Manufacturer
STMicroelectronics
Speed
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Packaging
Tube
Current - Reverse Leakage @ Vr
10 µA @ 100 V
Part Status
Active
Operating Temperature - Junction
175°C (Max)
Diode Configuration
1 Pair Common Cathode
Mounting Type
Surface Mount
Technology
Schottky
Package / Case
TO-263-3, D2PAK (2 Leads + Tab), TO-263AB
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
100 V
Supplier Device Package
D2PAK
Current - Average Rectified (Io) (per Diode)
20A