STPS2L40ZFY
DigiKey Part Number
497-17155-2-ND - Tape & Reel (TR)
497-17155-1-ND - Cut Tape (CT)
497-17155-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
STPS2L40ZFY
Description
DIODE SCHOTTKY 40V 2A SOD123F
Detailed Description
Diode 40 V 2A Surface Mount SOD-123F
EDA/CAD Models
STPS2L40ZFY Models
Category
Current - Reverse Leakage @ Vr
35 µA @ 40 V
Mfr
Grade
Automotive
Digi-Reel®
Qualification
AEC-Q101
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
40 V
Supplier Device Package
SOD-123F
Current - Average Rectified (Io)
2A
Operating Temperature - Junction
-40°C ~ 175°C
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
630 mV @ 2 A
Base Product Number
Speed
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)