STPS20H100CFP
DigiKey Part Number
497-6745-5-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
STPS20H100CFP
Description
DIODE ARR SCHOT 100V 10A TO220FP
Manufacturer Standard Lead Time
15 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Diode Array 1 Pair Common Cathode 100 V 10A Through Hole TO-220-3 Full Pack
EDA/CAD Models
STPS20H100CFP Models
Category
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
770 mV @ 10 A
Manufacturer
STMicroelectronics
Speed
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Packaging
Tube
Current - Reverse Leakage @ Vr
4.5 µA @ 100 V
Operating Temperature - Junction
175°C (Max)
Diode Configuration
1 Pair Common Cathode
Mounting Type
Through Hole
Technology
Schottky
Package / Case
TO-220-3 Full Pack
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
100 V
Supplier Device Package
TO-220FP
Current - Average Rectified (Io) (per Diode)
10A