STPS10H60SFY
DigiKey Part Number
497-18299-2-ND - Tape & Reel (TR)
497-18299-1-ND - Cut Tape (CT)
497-18299-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
STPS10H60SFY
Description
DIODE SCHOTTKY 60V 10A TO277A
Manufacturer Standard Lead Time
15 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Diode 60 V 10A Surface Mount TO-277A (SMPC)
EDA/CAD Models
STPS10H60SFY Models
Category
Speed
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Mfr
Current - Reverse Leakage @ Vr
20 µA @ 60 V
Series
Grade
Automotive
Digi-Reel®
Qualification
AEC-Q101
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
60 V
Supplier Device Package
TO-277A (SMPC)
Current - Average Rectified (Io)
10A
Operating Temperature - Junction
-40°C ~ 175°C
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
790 mV @ 10 A