STP55NF06L
DigiKey Part Number
497-6742-5-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
STP55NF06L
Description
MOSFET N-CH 60V 55A TO220AB
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
N-Channel 60 V 55A (Tc) 95W (Tc) Through Hole TO-220
EDA/CAD Models
STP55NF06L Models
Category
Vgs(th) (Max) @ Id
1.7V @ 250µA
Mfr
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
37 nC @ 4.5 V
Series
Vgs (Max)
±16V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
1700 pF @ 25 V
Part Status
Active
Power Dissipation (Max)
95W (Tc)
FET Type
Operating Temperature
-55°C ~ 175°C (TJ)
Drain to Source Voltage (Vdss)
60 V
Supplier Device Package
TO-220
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
Package / Case
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
5V, 10V
Base Product Number
Rds On (Max) @ Id, Vgs
18mOhm @ 27.5A, 10V