STP14NF10 is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Similar
Infineon Technologies
In Stock: 3.444
Datasheet
Similar
Infineon Technologies
In Stock: 11.381
Datasheet
Vishay Siliconix
IXYS
N-Channel 100 V 15A (Tc) 60W (Tc) Through Hole TO-220
STP14NF10
DigiKey Part Number
497-7506-5-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
STP14NF10
Description
MOSFET N-CH 100V 15A TO220AB
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
STP14NF10 Models
Category
Vgs(th) (Max) @ Id
4V @ 250µA
Mfr
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
21 nC @ 10 V
Series
Vgs (Max)
±20V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
460 pF @ 25 V
Part Status
Obsolete
Power Dissipation (Max)
60W (Tc)
FET Type
Operating Temperature
-55°C ~ 175°C (TJ)
Drain to Source Voltage (Vdss)
100 V
Supplier Device Package
TO-220
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
Package / Case
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
10V
Base Product Number
Rds On (Max) @ Id, Vgs
130mOhm @ 7A, 10V