STP11NM60
DigiKey Part Number
497-2773-5-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
STP11NM60
Description
MOSFET N-CH 650V 11A TO220AB
Customer Reference
Detailed Description
N-Channel 650 V 11A (Tc) 160W (Tc) Through Hole TO-220
EDA/CAD Models
STP11NM60 Models
Category
Vgs(th) (Max) @ Id
5V @ 250µA
Mfr
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
30 nC @ 10 V
Series
Vgs (Max)
±25V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
1000 pF @ 25 V
Part Status
Not For New Designs
Power Dissipation (Max)
160W (Tc)
FET Type
Operating Temperature
-65°C ~ 150°C (TJ)
Drain to Source Voltage (Vdss)
650 V
Supplier Device Package
TO-220
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
Package / Case
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
10V
Base Product Number
Rds On (Max) @ Id, Vgs
450mOhm @ 5.5A, 10V