STM8L151R8T6
DigiKey Part Number
497-11569-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
STM8L151R8T6
Description
IC MCU 8BIT 64KB FLASH 64LQFP
Manufacturer Standard Lead Time
30 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
STM8 STM8L EnergyLite Microcontroller IC 8-Bit 16MHz 64KB (64K x 8) FLASH 64-LQFP (10x10)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
STM8L151R8T6 Models
Product Attributes
Filter Similar Products
Category
Program Memory Size
Mfr
Program Memory Type
FLASH
Series
EEPROM Size
2K x 8
Packaging
Tray
RAM Size
4K x 8
Part Status
Active
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
1.8V ~ 3.6V
DigiKey Programmable
Not Verified
Data Converters
A/D 28x12b; D/A 2x12b
Core Processor
STM8
Oscillator Type
Internal
Core Size
8-Bit
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (TA)
Speed
16MHz