STM32L073VZT6D | |
|---|---|
DigiKey Part Number | 497-16830-ND |
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | STM32L073VZT6D |
Description | IC MCU 32BIT 192KB FLASH 100LQFP |
Customer Reference | |
Detailed Description | ARM® Cortex®-M0+ STM32L0 Microcontroller IC 32-Bit 32MHz 192KB (192K x 8) FLASH 100-LQFP (14x14) |
Datasheet | Datasheet |
EDA/CAD Models | STM32L073VZT6D Models |
Series | EEPROM Size 6K x 8 |
Packaging Tray | RAM Size 20K x 8 |
Part Status Active | Voltage - Supply (Vcc/Vdd) 1.65V ~ 3.6V |
DigiKey Programmable Not Verified | Data Converters A/D 16x12b; D/A 2x12b |
Core Processor ARM® Cortex®-M0+ | Oscillator Type Internal |
Core Size 32-Bit | Operating Temperature -40°C ~ 85°C (TA) |
Speed 32MHz | Mounting Type Surface Mount |