STM32L031G6U6TR
DigiKey Part Number
497-18805-2-ND - Tape & Reel (TR)
497-18805-1-ND - Cut Tape (CT)
497-18805-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
STM32L031G6U6TR
Description
IC MCU 32BIT 32KB FLASH 28UFQFPN
Detailed Description
ARM® Cortex®-M0+ STM32L0 Microcontroller IC 32-Bit 32MHz 32KB (32K x 8) FLASH 28-UFQFPN (4x4)
EDA/CAD Models
STM32L031G6U6TR Models
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
1.8V ~ 3.6V
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (TA)
Speed
32MHz