STGWA40HP65FB2
DigiKey Part Number
497-19059-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
STGWA40HP65FB2
Description
IGBT TRENCH FS 650V 72A TO247
Manufacturer Standard Lead Time
14 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
IGBT Trench Field Stop 650 V 72 A 227 W Through Hole TO-247 Long Leads
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
STGWA40HP65FB2 Models
Category
Switching Energy
410µJ (off)
Manufacturer
STMicroelectronics
Input Type
Standard
Series
Gate Charge
153 nC
Packaging
Tube
Td (on/off) @ 25°C
-/125ns
Part Status
Active
Test Condition
400V, 40A, 4.7Ohm, 15V
IGBT Type
Trench Field Stop
Reverse Recovery Time (trr)
140 ns
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max)
650 V
Operating Temperature
-55°C ~ 175°C (TJ)
Current - Collector (Ic) (Max)
72 A
Mounting Type
Through Hole
Current - Collector Pulsed (Icm)
120 A
Package / Case
TO-247-3
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic
2V @ 15V, 40A
Supplier Device Package
TO-247 Long Leads
Power - Max
227 W