STGW30H65FB
DigiKey Part Number
497-14467-5-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
STGW30H65FB
Description
IGBT TRENCH FS 650V 30A TO-247
Manufacturer Standard Lead Time
14 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
IGBT Trench Field Stop 650 V 30 A 260 W Through Hole TO-247
EDA/CAD Models
STGW30H65FB Models
Category
Switching Energy
151µJ (on), 293µJ (off)
Gate Charge
149 nC
Part Status
Active
Td (on/off) @ 25°C
37ns/146ns
Test Condition
400V, 30A, 10Ohm, 15V
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max)
650 V
Operating Temperature
-55°C ~ 175°C (TJ)
Current - Collector (Ic) (Max)
30 A
Current - Collector Pulsed (Icm)
120 A
Package / Case
TO-247-3
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic
2V @ 15V, 30A
Supplier Device Package
TO-247
Power - Max
260 W