STD40P8F6AG
DigiKey Part Number
497-STD40P8F6AGTR-ND - Tape & Reel (TR)
497-STD40P8F6AGCT-ND - Cut Tape (CT)
497-STD40P8F6AGDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
STD40P8F6AG
Description
MOSFET P-CH 80V DPAK
Manufacturer Standard Lead Time
13 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
P-Channel 80 V 40A (Tc) 100W (Tc) Surface Mount TO-252 (DPAK)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
STD40P8F6AG Models
Category
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
73 nC @ 10 V
Mfr
Vgs (Max)
±20V
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
4112 pF @ 25 V
Part Status
Active
Power Dissipation (Max)
100W (Tc)
FET Type
Operating Temperature
-55°C ~ 175°C (TJ)
Technology
Grade
Automotive
Drain to Source Voltage (Vdss)
80 V
Qualification
AEC-Q101
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
Mounting Type
Surface Mount
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
10V
Supplier Device Package
TO-252 (DPAK)
Rds On (Max) @ Id, Vgs
28mOhm @ 20A, 10V
Package / Case
Vgs(th) (Max) @ Id
4V @ 250µA