STD14NM50NAG
DigiKey Part Number
497-STD14NM50NAGTR-ND - Tape & Reel (TR)
497-STD14NM50NAGCT-ND - Cut Tape (CT)
497-STD14NM50NAGDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
STD14NM50NAG
Description
MOSFET N-CH 500V 12A DPAK
Customer Reference
Detailed Description
N-Channel 500 V 12A (Tc) 90W Surface Mount DPAK
Category
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
27 nC @ 10 V
Mfr
Vgs (Max)
±25V
Series
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
816 pF @ 50 V
Digi-Reel®
Power Dissipation (Max)
90W
Part Status
Not For New Designs
Operating Temperature
150°C (TJ)
FET Type
Grade
Automotive
Technology
Qualification
AEC-Q101
Drain to Source Voltage (Vdss)
500 V
Mounting Type
Surface Mount
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
Supplier Device Package
DPAK
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
10V
Package / Case
Rds On (Max) @ Id, Vgs
320mOhm @ 6A, 10V
Base Product Number
Vgs(th) (Max) @ Id
4V @ 250µA