ST1S06PU12R
DigiKey Part Number
497-6310-2-ND - Tape & Reel (TR)
497-6310-1-ND - Cut Tape (CT)
497-6310-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ST1S06PU12R
Description
IC REG BUCK 1.2V 1.5A 6DFN
Manufacturer Standard Lead Time
24 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Buck Switching Regulator IC Positive Fixed 1.2V 1 Output 1.5A 6-VDFN Exposed Pad
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
ST1S06PU12R Models
Category
Voltage - Input (Max)
6V
Mfr
Voltage - Output (Min/Fixed)
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Current - Output
Part Status
Active
Frequency - Switching
1.5MHz
Function
Step-Down
Synchronous Rectifier
Yes
Output Configuration
Positive
Operating Temperature
-30°C ~ 85°C (TJ)
Topology
Mounting Type
Surface Mount
Output Type
Package / Case
Number of Outputs
1
Supplier Device Package
6-DFN (3x3)
Voltage - Input (Min)
2.7V