ST1L05APU33R
DigiKey Part Number
497-8980-2-ND - Tape & Reel (TR)
497-8980-1-ND - Cut Tape (CT)
497-8980-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ST1L05APU33R
Description
IC REG LINEAR 3.3V 1.3A 6-DFN
Manufacturer Standard Lead Time
24 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 1.3A 6-DFN (3x3)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
ST1L05APU33R Models
Category
Current - Output
Mfr
Current - Quiescent (Iq)
650 µA
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
PSRR
65dB (120Hz)
Part Status
Active
Protection Features
Over Current, Over Temperature
Output Configuration
Operating Temperature
0°C ~ 125°C
Output Type
Mounting Type
Surface Mount
Number of Regulators
1
Package / Case
6-VDFN Exposed Pad
Voltage - Input (Max)
7V
Supplier Device Package
6-DFN (3x3)
Voltage - Output (Min/Fixed)
3.3V
Base Product Number
Voltage Dropout (Max)
0.5V @ 1.3A