SMBJ40CA-TR
DigiKey Part Number
497-6516-2-ND - Tape & Reel (TR)
497-6516-1-ND - Cut Tape (CT)
497-6516-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SMBJ40CA-TR
Description
TVS DIODE 40VWM 64.5VC SMB
Manufacturer Standard Lead Time
13 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
64.5V Clamp 9.7A Ipp Tvs Diode Surface Mount SMB
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
SMBJ40CA-TR Models
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
9.7A
Mfr
Power - Peak Pulse
600W
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
40V
Supplier Device Package
Voltage - Breakdown (Min)
44.4V
Base Product Number
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
64.5V