SCT20N120 is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Similar
IXYS
In Stock: 20
Datasheet
Similar
IXYS
In Stock: 277
Datasheet
In Stock: 681
In Stock: 677
Microchip Technology
In Stock: 134
N-Channel 1200 V 20A (Tc) 175W (Tc) Through Hole HiP247™
SCT20N120
DigiKey Part Number
497-15170-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SCT20N120
Description
SICFET N-CH 1200V 20A HIP247
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
SCT20N120 Models
Category
Vgs(th) (Max) @ Id
3.5V @ 1mA
Mfr
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
45 nC @ 20 V
Vgs (Max)
+25V, -10V
Part Status
Obsolete
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
650 pF @ 400 V
FET Type
Power Dissipation (Max)
175W (Tc)
Technology
Operating Temperature
-55°C ~ 200°C (TJ)
Drain to Source Voltage (Vdss)
1200 V
Mounting Type
Through Hole
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
Supplier Device Package
HiP247™
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
20V
Package / Case
Rds On (Max) @ Id, Vgs
290mOhm @ 10A, 20V