SCT018H65G3-7
DigiKey Part Number
497-SCT018H65G3-7TR-ND - Tape & Reel (TR)
497-SCT018H65G3-7CT-ND - Cut Tape (CT)
497-SCT018H65G3-7DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SCT018H65G3-7
Description
SICFET N-CH 650V 95A H2PAK-7
Manufacturer Standard Lead Time
21 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
N-Channel 650 V 55A (Tc) 385W (Tc) Surface Mount H2PAK-7
Category
Rds On (Max) @ Id, Vgs
27mOhm @ 30A, 18V
Mfr
Vgs(th) (Max) @ Id
4.2V @ 5mA
Series
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
79.4 nC @ 18 V
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Vgs (Max)
+18V, -5V
Part Status
Active
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
2124 pF @ 400 V
FET Type
Power Dissipation (Max)
385W (Tc)
Technology
Operating Temperature
-55°C ~ 175°C (TJ)
Drain to Source Voltage (Vdss)
650 V
Mounting Type
Surface Mount
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
Supplier Device Package
H2PAK-7
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
15V, 18V