PD55008-E
DigiKey Part Number
497-5299-5-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PD55008-E
Description
RF MOSFET LDMOS 12.5V POWERSO10
Detailed Description
RF Mosfet 12.5 V 150 mA 500MHz 17dB 8W 10-PowerSO
EDA/CAD Models
PD55008-E Models
Category
Current Rating (Amps)
4A
Current - Test
150 mA
Packaging
Tube
Power - Output
8W
Voltage - Rated
40 V
Frequency
500MHz
Voltage - Test
12.5 V