LM2931AD33R
DigiKey Part Number
497-6880-2-ND - Tape & Reel (TR)
497-6880-1-ND - Cut Tape (CT)
497-6880-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LM2931AD33R
Description
IC REG LINEAR 3.3V 100MA 8-SOIC
Manufacturer Standard Lead Time
14 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 100mA 8-SOIC
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
LM2931AD33R Models
Category
Current - Output
Mfr
Current - Quiescent (Iq)
1 mA
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Current - Supply (Max)
30 mA
Part Status
Active
PSRR
78dB (120Hz)
Output Configuration
Protection Features
Current Limit, Thermal Shutdown
Output Type
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C (TJ)
Number of Regulators
1
Mounting Type
Surface Mount
Voltage - Input (Max)
26V
Package / Case
8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Voltage - Output (Min/Fixed)
3.3V
Supplier Device Package
8-SOIC
Voltage Dropout (Max)
0.6V @ 100mA