LDK220M25R | |
|---|---|
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | LDK220M25R |
Description | IC REG LINEAR 2.5V 200MA SOT23-5 |
Manufacturer Standard Lead Time | 24 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 200mA SOT-23-5 |
Datasheet | Datasheet |
EDA/CAD Models | LDK220M25R Models |
Category | Current - Quiescent (Iq) 90 µA |
Mfr | Current - Supply (Max) 100 µA |
Packaging Tape & Reel (TR) Cut Tape (CT) Digi-Reel® | PSRR 55dB ~ 50dB (120Hz ~ 10kHz) |
Part Status Active | Control Features Enable |
Output Configuration | Protection Features Over Current, Over Temperature |
Output Type | Operating Temperature -40°C ~ 125°C |
Number of Regulators 1 | Mounting Type Surface Mount |
Voltage - Input (Max) 13.2V | Package / Case SC-74A, SOT-753 |
Voltage - Output (Min/Fixed) 2.5V | Supplier Device Package SOT-23-5 |
Voltage Dropout (Max) 0.35V @ 200mA | Base Product Number |