LDK120M-R
DigiKey Part Number
497-13501-2-ND - Tape & Reel (TR)
497-13501-1-ND - Cut Tape (CT)
497-13501-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LDK120M-R
Description
IC REG LIN POS ADJ 200MA SOT23-5
Detailed Description
Linear Voltage Regulator IC Positive Adjustable 1 Output 200mA SOT-23-5
EDA/CAD Models
LDK120M-R Models
Category
Current - Output
Mfr
Current - Quiescent (Iq)
60 µA
Current - Supply (Max)
100 µA
PSRR
55dB (120Hz ~ 10kHz)
Output Configuration
Control Features
Enable
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Voltage - Input (Max)
5.5V
Voltage - Output (Min/Fixed)
0.8V
Package / Case
SC-74A, SOT-753
Voltage - Output (Max)
Voltage Dropout (Max)
0.3V @ 200mA