LD39100PU25RY
DigiKey Part Number
497-18218-2-ND - Tape & Reel (TR)
497-18218-1-ND - Cut Tape (CT)
497-18218-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LD39100PU25RY
Description
IC REG LINEAR 2.5V 1A 6-DFN
Manufacturer Standard Lead Time
24 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 1A 6-DFN (3x3)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
LD39100PU25RY Models
Category
Current - Supply (Max)
300 µA
Mfr
PSRR
65dB ~ 62dB (1kHz ~ 10kHz)
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Control Features
Enable, Power Good
Part Status
Active
Protection Features
Over Current, Over Temperature, Short Circuit
Output Configuration
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C (TJ)
Output Type
Grade
Automotive
Number of Regulators
1
Qualification
AEC-Q100
Voltage - Input (Max)
5.5V
Mounting Type
Surface Mount
Voltage - Output (Min/Fixed)
2.5V
Package / Case
6-VDFN Exposed Pad
Voltage Dropout (Max)
0.4V @ 1A