LD2981ABU33TR
DigiKey Part Number
497-1524-2-ND - Tape & Reel (TR)
497-1524-1-ND - Cut Tape (CT)
497-1524-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LD2981ABU33TR
Description
IC REG LINEAR 3.3V 100MA SOT89-3
Manufacturer Standard Lead Time
14 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 100mA SOT-89-3
EDA/CAD Models
LD2981ABU33TR Models
Category
Current - Output
Current - Supply (Max)
2.6 mA
PSRR
63dB (1kHz)
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Voltage - Input (Max)
16V
Package / Case
TO-243AA
Voltage - Output (Min/Fixed)
3.3V
Supplier Device Package
SOT-89-3
Voltage Dropout (Max)
0.375V @ 100mA