L6390DTR | |
|---|---|
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | L6390DTR |
Description | IC GATE DRVR HALF-BRIDGE 16SO |
Manufacturer Standard Lead Time | 18 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | Half-Bridge Gate Driver IC Non-Inverting 16-SO |
Datasheet | Datasheet |
EDA/CAD Models | L6390DTR Models |
Category | Logic Voltage - VIL, VIH 1.1V, 1.9V |
Manufacturer STMicroelectronics | Current - Peak Output (Source, Sink) 290mA, 430mA |
Packaging Tape & Reel (TR) Cut Tape (CT) Digi-Reel® | Input Type Non-Inverting |
Part Status Active | High Side Voltage - Max (Bootstrap) 600 V |
DigiKey Programmable Not Verified | Rise / Fall Time (Typ) 75ns, 35ns |
Driven Configuration Half-Bridge | Operating Temperature -40°C ~ 150°C (TJ) |
Channel Type Independent | Mounting Type Surface Mount |
Number of Drivers 2 | Package / Case 16-SOIC (0.154", 3.90mm Width) |
Gate Type IGBT, MOSFET (N-Channel) | Supplier Device Package 16-SO |
Voltage - Supply 12.5V ~ 20V | Base Product Number |