L5150BNTR | |
|---|---|
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | L5150BNTR |
Description | IC REG LINEAR 5V 150MA SOT-223 |
Manufacturer Standard Lead Time | 18 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 150mA SOT-223 |
Datasheet | Datasheet |
EDA/CAD Models | L5150BNTR Models |
Category | Current - Quiescent (Iq) 80 µA |
Mfr | Current - Supply (Max) 4.2 mA |
Packaging Tape & Reel (TR) Cut Tape (CT) Digi-Reel® | PSRR 48dB (100Hz) |
Part Status Active | Protection Features Over Temperature, Short Circuit |
Output Configuration | Operating Temperature -40°C ~ 150°C |
Output Type | Grade Automotive |
Number of Regulators 1 | Qualification AEC-Q100 |
Voltage - Input (Max) 40V | Mounting Type Surface Mount |
Voltage - Output (Min/Fixed) 5V | Package / Case TO-261-4, TO-261AA |
Voltage Dropout (Max) 0.5V @ 150mA | Supplier Device Package SOT-223 |