ESDALC12-1T2
DigiKey Part Number
497-10720-2-ND - Tape & Reel (TR)
497-10720-1-ND - Cut Tape (CT)
497-10720-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ESDALC12-1T2
Description
TVS DIODE 10VWM 20VC SOD882T
Customer Reference
Detailed Description
20V Clamp 2A (8/20µs) Ipp Tvs Diode Surface Mount SOD-882T
EDA/CAD Models
ESDALC12-1T2 Models
Product Attributes
Filter Similar Products
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
2A (8/20µs)
Mfr
Power - Peak Pulse
50W
Series
Applications
General Purpose
Part Status
Obsolete
Capacitance @ Frequency
15pF @ 1MHz
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C (TJ)
Unidirectional Channels
1
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
10V
Package / Case
SOD-882
Voltage - Breakdown (Min)
12V
Supplier Device Package
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
20V