BZW50-12B
DigiKey Part Number
497-12475-1-ND - Cut Tape (CT)
497-12475-3-ND - Tape & Box (TB)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BZW50-12B
Description
TVS DIODE 12VWM 28VC R6
Customer Reference
Detailed Description
28V Clamp 2143A (2.143kA) (8/20µs) Ipp Tvs Diode Through Hole R-6
EDA/CAD Models
BZW50-12B Models
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
2143A (2.143kA) (8/20µs)
Mfr
Power - Peak Pulse
5000W (5kW)
Series
Cut Tape (CT)
Tape & Box (TB)
Part Status
Obsolete
Capacitance @ Frequency
9250pF @ 1MHz
Through Hole
Bidirectional Channels
1
Package / Case
R-6, Axial
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
12V
Supplier Device Package
Voltage - Breakdown (Min)
13.3V
Base Product Number
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
28V